22 Nisan 2019 Pazartesi 12:55
126 Okunma
Yeni Askerlik Sistemi
Toplumda geniş bir kesimi ilgilendiren yeni askerlik sistemi hakkındaki araştırmalar yoğunluk kazandı. Vatani görevini henüz yerine getirmemiş olan milyonlarca genç birey, kamuoyunda tek tip olarak da bilinen yeni sistemin detaylarını öğrenmeye çalışıyor. Bilindiği üzere, Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, katıldığı canlı yayında elindeki şema ile beraber detayları teker teker aktarmıştı. Getirilmesi planlanan bütün değişikleri ifade eden Akar, en çok merak edilen bedelli askerlik ücreti hakkında da bilgi verdi. Öte yandan, yedek astsubay ve subaylık konuları da Bakan Akar'ın açıklamalarından öne çıkan satır başlarından birisiydi. Oldukça merak edilen bedelli askerlik ücreti ise Başkan Erdoğan tarafından bizzat açıklandı. Peki, 2019 yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ne zaman yürürlüğe girecek? Askerlik süresi düşecek mi? Tüm detayları ve açıklamaları sizler için derledik.
Yeni askerlik sistemi için heyecan dorukta. Halk arasında tek tip olarak da anılan yeni sistemin detayların Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından canlı yayında paylaşılmıştı. Elinde bir tablo ile bütün detayları aktaran Akar, en çok merak edilen askerlik süresi ve kalıcı bedelli askerlik detaylarını kamuoyuna duyurdu. Bakan Akar ayrıca, yedek astsubay ve subaylık konuları ile beraber yeni sistemin ne zaman uygulanacağına dair de gerekli bilgileri açıklamıştı. Vatani görevini henüz yerine getirmemiş bireyler de bu doğrultuda, '2019 Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ne zaman yürürlüğe girecek?' sorusunun öğrenme gayreti içerisinde. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla ile merak edilen sorulara ilişkin bilgi paylaştı. Haberimizin detaylarından ilgili açıklamaları okuyabilir, videoları izleyebilirsiniz.
2019 BEDELLİ ASKERLİK FİYATI NE KADAR OLACAK?
Başkan Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde katıldığı bir canlı yayında bedelli askerlik fiyatına ilişkin son noktayı koydu ve ücreti duyurdu.
İşte MSB'nin şeması, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ve Başkan Erdoğan'ın açıklamaları ile yeni sistemin merak edilen tüm detayları;
YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?
AA Editör Masası'na katılan Bakan Akar, elindeki görsel ile yeni sistemi açıklayarak şu açıklamaları yaptı:
"ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZ BİR ÇALIŞMA"
Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma... Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.
Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.
Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.
Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.
"İHTİYAÇTAN FAZLA BEDELLİ OLURSA KURA ÇEKİLECEK"

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. Eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

"6 AY BİTTİKTEN SONRA ERLERE SORACAĞIZ"
Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek
"MYO MEZUNLARI YEDEK ASTSUBAY OLACAK"

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.
"LİSANS VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPAN GENÇLERİMİZ YEDEK SUBAY OLACAKLAR"
Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.
"GEREKLİ KRİTERLERİ YERİNE GETİRENLER ASTSUBAYLIĞA GEÇEBİLECEK"
Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.
Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.
YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yeni askerlik sisteminin yürürlüğe gireceği tarihle ilgili şu detaylara yer verdi;
Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevkedilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek.
Öte yandan TBMM, 16 Nisan Salı günü mesaisine başladı. Meclis'in tek tip askerlik düzenlemesini öncelikli gündem maddesi olarak ele alması bekleniyor. AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis'e sunulması beklenen yasa teklifi ile bedelli askerliğin süreli hale gelmesi planlanıyor. Yeni askerlik sistemi tasarısının önümüzdeki günlerce TBMM'de olması öngörülüyor.
Son Güncelleme: 22.04.2019 17:19
Anahtar Kelimeler:
ASKERLİK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.